Czy możesz zbudować własny laptop do gier?

Zastanawiasz się, czy możliwe jest złożenie własnego, spersonalizowanego laptopa do gier? Sprawdź ten artykuł, aby uzyskać szybką i prostą odpowiedź.

Za pomocąSamuel Stewart 10 stycznia 2022 Czy możesz zbudować swój własny laptop do gier?

Odpowiedź:

Możesz dostosować laptopa typu barebone, ale zawsze odradzamy to, ponieważ będzie to kosztować więcej pieniędzy, czasu i energii. Co więcej, obecnie dostosowywanie takiego laptopa nie ma praktycznie żadnych zalet.

Jeśli jesteś graczem, to widziałeś te krzykliwe, niestandardowe komputery PC z fantazyjnym oświetleniem RGB i najnowocześniejszym chłodzeniem cieczą. Teraz możesz zadać sobie pytanie: czy możesz zbudować swojego laptopa do gier?

W tym artykule odpowiemy na to pytanie i omówimy więcej, a także wymienimy kilka innych punktów, które są istotne dla tematu i które mogą Cię zainteresować.

Spis treściPokazywać

Jak zbudować własny laptop do gier

Jak zbudować laptopa

Jednym z powodów, dla których laptopy do gier są niesamowite, jest sama moc, jaką mieszczą w stosunkowo kompaktowej obudowie. Jak można się domyślić, zamontowanie ogromnego procesora graficznego i wszystkich innych komponentów w laptopie nie jest łatwe, podobnie jak instalowanie ich w przeciętnej obudowie komputera ATX.

Czy można więc zbudować laptopa do gier w taki sam sposób, w jaki tworzy się komputer stacjonarny do gier? Cóż, odpowiedź brzmi: nie.

Zamontowanie wszystkich komponentów wewnątrz obudowy laptopa jest trudne, a połączenie tego z odpowiednim systemem chłodzenia, który pozwalałby im na prawidłowe działanie bez przegrzewania się, to zupełnie inny poziom trudności. Właśnie dlatego laptopy do gier – i ogólnie laptopy – są montowane w fabrykach.

Jednak laptopy typu barebone istnieją, a jeśli nie masz zamiaru budować swojego niestandardowego laptopa do gier, byłoby to tak blisko, jak to tylko możliwe. Jak wskazuje termin barebone, te laptopy mają tylko najważniejsze elementy i można je łatwiej dostosować niż większość innych laptopów.

Czy powinieneś zbudować własny laptop do gier?

Budowa laptopa

Więc w pewnym sensie ty móc mieć dostosowany laptop do gier. Lepsze pytanie, czy powinieneś w ogóle zawracać sobie głowę jednym?

Nasza odpowiedź musiałaby brzmieć nie. Nie powinieneś. A oto dlaczego:

  1. Zdobycie części może być trudne i kosztowne . W przeciwieństwie do komputerów stacjonarnych, komponenty stosowane w laptopach nie są ustandaryzowane i często są dostosowywane tak, aby fizycznie pasowały do ​​obudowy i/lub generowały mniej ciepła. Z tego powodu możesz napotkać wiele kłopotów i wydać dużo pieniędzy, aby uzyskać, powiedzmy, mobilną wersję GPU lub płyty głównej, o której myślisz, a która nie jest łatwo dostępna do zakupu w sklepach.
  2. Złożenie tego wszystkiego w całość może być trudnym zadaniem. Jak już wspomniano, składanie laptopa jest trudne. Złożenie komputera stacjonarnego to pestka dla większości ludzi, ponieważ wszystko, czego potrzebujesz, to śrubokręt, a rzadko brakuje miejsca. Zamiast tego z laptopem, nawet jeśli zdobędziesz wszystkie potrzebne części i komponenty, nadal będą musiały odpowiednio pasować do obudowy i muszą być instalowane z najwyższą precyzją.Aktualizacja byłaby jeszcze większym problemem.Jedną z głównych zalet niestandardowych komputerów PC jest możliwość ich rozbudowy. Kiedy chcesz ulepszyć swój procesor graficzny, po prostu wysuwasz kartę graficzną, sprzedajesz ją i kupujesz nową. Biorąc pod uwagę, że znalezienie odpowiednich części do niestandardowego laptopa do gier nie jest łatwym zadaniem, długoterminowa aktualizacja jest jeszcze bardziej problematyczna.
  3. Gotowe laptopy to łatwiejsze i bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Dziś możesz znaleźć szeroka gama laptopów gamingowych by odpowiadać potrzebom wszystkich i mieścić się w każdym budżecie. Co więcej, gotowy laptop nie tylko zaoszczędzi czas i energię, które zainwestujesz w zbudowanie niestandardowego laptopa, ale także będzie kosztował mniej pieniędzy i potencjalnie będzie zawierał dodatkowe funkcje, na które trudno by było znaleźć w laptopie typu barebone.

To byłyby wszystkie kluczowe powody, dla których uważamy, że próba zbudowania niestandardowego laptopa do gier to zły pomysł. Istnieje jednak kilka sposobów na dostosowanie / aktualizację laptopa do gier bez konieczności ingerowania w elementy wewnętrzne.

Zewnętrzne procesory graficzne

zewnętrzny procesor graficzny

Zewnętrzne obudowy GPU stały się popularne dopiero stosunkowo niedawno, więc o co z nimi chodzi?

Zasadniczo zewnętrzna obudowa GPU jest właśnie tym, co sugeruje nazwa: kompaktowa obudowa mieszcząca kartę graficzną i zasilacz dla karty graficznej. Łączą się z laptopem lub komputerem PC przez port Thunderbolt 3, zapewniając stabilne połączenie o dużej szybkości.

To powiedziawszy, wiele z nich jest również przenośnych, a fakt, że używają kart graficznych do komputerów stacjonarnych, oznacza, że ​​zwykle oferują lepszą wydajność niż mobilna wersja tego GPU, chociaż Thunderbolt 3 nie jest tak szybki jak połączenie PCIe. W związku z tym stanowi wąskie gardło, które niektórzy mogą uznać za problematyczne.

W każdym razie, jeśli szukasz sposobu na ulepszenie rozwiązania graficznego laptopa, najlepszym sposobem na to będzie zewnętrzny procesor graficzny. Sprawdź nasz przewodnik zakupów, w którym omawiamy kilka najlepszych zewnętrzne procesory graficzne które możesz teraz uzyskać.

Dlatego, chociaż zewnętrzny procesor graficzny można aktualizować, jest stosunkowo przenośny i oferuje lepszą wydajność w porównaniu z mobilnymi procesorami graficznymi, nadal nie jest idealnym rozwiązaniem. Po pierwsze, wymaga połączenia Thunderbolt 3, a nie każdy laptop ma takie połączenie. Co więcej, są one zwykle drogie i, jak wspomnieliśmy powyżej, nadal nie mogą dorównać wydajności komputerów stacjonarnych ze względu na wąskie gardło połączenia, co prowadzi nas do następnego punktu.

Laptop czy komputer stacjonarny – co jest lepsze dla Twoich potrzeb?

Zbuduj swój własny laptop

Aby było jasne, jedynym powodem, aby kupić laptopa do gier na komputer stacjonarny do gier, jest jego przenośność. Jeśli dużo podróżujesz lub chcesz mieć urządzenie, które może służyć zarówno jako automat do gier, jak i laptop, którego będziesz używać również w pracy lub szkole, to laptop do gier jest dobrym wyborem.

Jeśli jednak to nie dotyczy, komputer stacjonarny zawsze będzie lepszym rozwiązaniem niż laptop, kropka.

A czemu to? To proste:

    Kosztują mniej i oferują lepszy stosunek jakości do ceny. Przekonasz się, że laptop do gier, który ma specyfikacje identyczne ze specyfikacjami gotowego komputera do gier, będzie kosztował znacznie więcej, ale pozostanie w tyle za komputerem stacjonarnym pod względem wydajności.Oferują lepszą wydajność. Jak już wspomnieliśmy, chłodzenie laptopa do gier może być problematyczne. Wydajne karty graficzne i procesory generują dużo ciepła. Ponieważ ciasna obudowa laptopa zapewnia minimalny przepływ powietrza, laptopy zwykle wykorzystują dławienie termiczne, aby uniknąć przegrzania. A opatrunek chłodzący jest prawie zawsze niezbędny, jeśli chodzi o laptopy do gier, a nawet wtedy stanowi tylko ograniczoną poprawę.Łatwiej je uaktualnić. Po raz kolejny dochodzimy do tematu możliwości rozbudowy. Aktualizacja komputera stacjonarnego jest o wiele łatwiejsza niż modernizacja laptopa, ze wszystkich powodów, o których już wspomnieliśmy w artykule. Jeśli chcesz uaktualnić określony komponent, możesz po prostu sprzedać stary i zainstalować nowy, nie martwiąc się zbytnio o kompatybilność sprzętową.

Jeśli chcesz zbudować niestandardowy komputer stacjonarny zamiast niestandardowego laptopa, sprawdź Ten artykuł lub poniższy film, w którym omawiamy podstawy. Zebraliśmy również kilka konfiguracji, aby dopasować się do różnych budżetów, w tym 300 zł , 600 zł , 00 , oraz 1500$ komputery do gier.

Wniosek

Zbuduj laptopa

Ostatecznie zbudowanie spersonalizowanego laptopa jest technicznie możliwe dzięki laptopom typu barebone. Jednak ze wszystkich powodów wymienionych w tym artykule zdecydowanie odradzamy robienie tego,

Są szanse, że prawdopodobnie lepiej byłoby na komputerze stacjonarnym. Jeśli potrzebujesz przenośności, jaką oferuje laptop do gier, uzyskanie gotowego egzemplarza zaoszczędziłoby czas, pieniądze, energię, a także miałbyś laptopa, który faktycznie wygląda dobrze i potencjalnie zawiera kilka fajnych dodatkowych funkcji.

Też możesz polubić