Ile rdzeni procesora potrzebuję do gier?

Wszystkie nowe procesory do gier są wyposażone w co najmniej cztery rdzenie, podczas gdy tylko starsze i nie do gier nadal mają dwa lub mniej rdzeni. Co więcej, jeśli chodzi o gry, czterordzeniowe procesory są w tej chwili idealne, ponieważ są najbardziej przystępne cenowo, a ich wydajność pozostaje w tyle za procesorami o większej liczbie rdzeni tylko o włos.

Za pomocąSamuel Stewart 10 stycznia 2022 Ile rdzeni procesora potrzebuję do gier

Odpowiedź:

Ogólnie rzecz biorąc, sześć rdzenie jest zwykle uważany za optymalny do gier w 2022 roku.

Cztery rdzenie nadal mogą to ciąć, ale nie byłoby to rozwiązanie przyszłościowe. Osiem lub więcej rdzeni może zapewnić poprawę wydajności, ale wszystko to zależy głównie od tego, jak dana gra jest zakodowana i co GPU ten procesor byłaby z nim w parze.

Wybór odpowiedniego procesora graficznego do gier jest stosunkowo łatwy. Po prostu sprawdzasz kilka testów porównawczych i decydujesz, jaką wydajność możesz uzyskać za pieniądze, które chcesz wydać.

Jednakże, Procesory to nieco inna historia.

To prawda, że ​​wydajność procesora zależy również od jego specyfikacji. Ale trudniej jest ocenić wydajność procesora w grach, ponieważ różni się ona znacznie w zależności od gry, a także zależy od tego, z jakim procesorem graficznym jest sparowany procesor.

Mimo to jest jedna specyfikacja procesora, która wyróżnia się przez większość czasu i jest to liczba rdzeni.

Więc, ile rdzeni procesora będzie potrzebnych do grania w 2022 roku, a liczba rdzeni jest nawet tak ważna ? Czytaj dalej i dowiedz się!

Zacznijmy od podstaw.

Spis treściPokazywać

Co to jest rdzeń procesora?

rdzeń procesora do gier

W kategoriach laika liczba rdzeni wskazuje, ile zadań procesor może obsłużyć jednocześnie. Kiedyś jednordzeniowe procesory nie były w stanie wielozadaniowość . Zamiast tego po prostu szybko przechodziliby cyklicznie i przełączali się między zadaniami priorytetowymi. Nie trzeba dodawać, że nie zapewniło to bardzo płynnego działania.

Zmieniło się to w 2005 roku wraz z wydaniem pierwszych komercyjnych dwurdzeniowych procesorów, które utorowały drogę innym procesory wielordzeniowe . Procesory z 4, 6, 8 i większą liczbą rdzeni szybko trafiły na rynek w ciągu nadchodzącej dekady.

Mimo to, chociaż wielordzeniowe procesory mogą zapewnić wyraźną poprawę w zakresie wielozadaniowości i różnego profesjonalnego oprogramowania, jak dużą różnicę robi wyższa liczba rdzeni w grach?

Wydajność jednordzeniowa a wielordzeniowa w grach

AMD Ryzen 5 3. generacji

W przeszłości posiadanie procesora o dużej liczbie rdzeni zwykle nie znaczyło wiele, ponieważ wiele gier po prostu nie było zaprogramowanych do pełnego wykorzystania wielu rdzeni procesora. Jednak sytuacja zmieniła się drastycznie w ostatnich latach.

Oczywiście, ponieważ wielordzeniowe procesory są w tym momencie głównym nurtem od ponad dekady, programiści zaczęli właściwie wykorzystywać możliwości tych procesorów, optymalizując swoje gry pod kątem wydajności wielordzeniowej.

Wydajność jednego rdzenia jest nadal ważniejsza niż wydajność wielordzeniowa w grach. Niemniej jednak, ponieważ większość dzisiejszych gier będzie ostatecznie wykorzystywać wiele rdzeni procesora, liczba rdzeni również nie powinna być lekceważona.

To powiedziawszy, gdybyśmy mieli dokonać pewnych uogólnień, powiedzielibyśmy, że idąc dalej sześć rdzeni to najlepszy środek do gier w 2022 roku . Najlepsze typy procesorów dla większości kompilacje ze średniej półki to Intel Core i5-9600K lub AMD Ryzen 5 3600X.

Procesor I3 Vs I5

To nie znaczy, że czterordzeniowe procesory nagle stają się niewystarczające do grania. W rzeczywistości pozostają bardzo opłacalne dla budżet buduje.

Niestety, dzisiejszych czterordzeniowych modeli trudno nazwać przyszłościowymi i nieuchronnie do pewnego stopnia wąską gardło większości kart ze średniej półki. Po drugiej stronie spektrum korzyści z Procesory z ośmioma lub więcej rdzeniami będzie zależeć całkowicie od tego, z jakim GPU chcesz je sparować.

Na przykład nie ma sensu łączyć i7-9700K z GTX 1660 Ti, ale jeśli stawiasz na wysokiej klasy procesor graficzny, taki jak, powiedzmy, RTX 2080 Super, wtedy mocniejszy i7 lub Procesor Ryzen 7 byłby dobrym pomysłem.

Rdzenie fizyczne a rdzenie logiczne

Skoro już mowa o rdzeniach CPU, nie sposób nie wspomnieć również o rdzeniach logicznych, czy też wątkach, ponieważ są one częściej określane.

Intel Hyper Threading i AMD wielowątkowość Technologie pozwalają jednemu rdzeniowi fizycznemu obsługiwać dwa zadania jednocześnie, działając w ten sposób jako dwa oddzielne rdzenie logiczne.

Czy więc wielowątkowość/hiperwątkowość jest dobra? Odpowiedź z pewnością brzmi tak.

ile rdzeni do gier

Większość AMD Skład Ryzen oferuje wielowątkowość, w tym wszystko, od modeli budżetowych po modele ze średniej półki. Tymczasem, jeśli chodzi o procesory Intel 9. generacji, tylko modele high-end i9 były wyposażone w Hyperthreading.

Jednak nadchodzące modele Comet Lake 10. generacji będą wyposażone w hiperwątkowość, aby lepiej konkurować z AMD na tym froncie.

Teraz, podczas gdy wyższa liczba wątków/rdzeń pomaga w ogólnej wydajności, dokładny wydajność w grze nieuchronnie będzie się różnić w zależności od gry.

Tylko dlatego, że Ryzen 5 3600X ma 12 wątków, podczas gdy i5-9600K ma tylko sześć, niekoniecznie oznacza, że ​​ten pierwszy zapewni lepszą wydajność w grze. Jak wspomnieliśmy wcześniej, sprowadza się to głównie do tego, jak zakodowana jest gra i o jakim GPU mówimy.

Jak widać na powyższym filmie, czasami różnica w wydajności jest znikoma lub prawie nie istnieje, podczas gdy w niektórych grach może występować znaczna luka, choćby w pewnych momentach.

Wąskie gardła

Poruszyliśmy już temat wąskich gardeł i być może zastanawialiście się, co to oznacza.

Zasadniczo, jeśli GPU nie działa z maksymalną wydajnością, ponieważ procesor jest zbyt wolny i nie może wydawać instrukcji wystarczająco szybko, patrzysz na wąskie gardło . To samo dotyczy sytuacji, gdy sparujesz mocniejszy procesor, taki jak i7-9700K, ze słabszym budżetowym procesorem graficznym, takim jak GTX 1650 Super.

W takim scenariuszu posiadanie mocniejszego procesora nie zapewni dodatkowej wydajności w grze, a bez powodu wydałbyś dodatkowe pieniądze na procesor.

Ostatecznie nie ma niezawodnego sposobu, aby dokładnie określić, w jakim stopniu konkretny procesor będzie ograniczał działanie konkretnego procesora graficznego. Kalkulatory wąskiego gardła może dać przyzwoite oszacowanie, jak wyglądałaby dobra kombinacja procesora / procesora graficznego, ale daleko im do 100% dokładności.

Gdybyśmy zrobili kilka uogólnień:

    Procesory Ryzen 3 i i3są odpowiednie dla budżetowych procesorów graficznych np. Radeon RX 580 lub GTX 1650 SuperProcesory Ryzen 5 i i5są dobre dla procesorów graficznych średniej klasy, np. Radeon RX 5600 XT lub RTX 2060 SuperProcesory Ryzen 7 i i7są dobre dla wysokiej klasy procesorów graficznych, m.in. RTX 2070 Super lub RTX 2080 Super

Jeśli chodzi o mocniejsze Procesory Ryzen 9 lub i9 , są to generalnie przesada w przypadku komputerów do gier, chyba że planujesz używać profesjonalnego oprogramowania intensywnie korzystającego z procesora lub skonfigurować konfigurację z wieloma procesorami graficznymi.

Wniosek

Rdzeń I9

Jak widać, nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi na główne pytanie. Jeszcze kilka lat temu procesory dwurdzeniowe były nadal opłacalne w niektórych kompilacjach. Obecnie jednak czterordzeniowe procesory są już na skraju przestarzałości ze względu na szybki wzrost liczby rdzeni i wątków.

Podsumowując, w 2022 r. czterordzeniowe rdzenie będą na ogół naprawdę skrócić czas buduje budżet , chwila Sześciordzeniowe procesory są często najlepszym rozwiązaniem w przypadku konfiguracji ze średniej półki . Tymczasem, Ośmiordzeniowe procesory są odpowiednie dla wysokiej klasy komputerów PC.

Jak wspomniano w artykule, są to tylko uogólnienia, a rzeczywista wydajność, którą uzyskasz, będzie się różnić w zależności od modelu, od GPU do GPU i od gry do gry, więc zawsze dobrym pomysłem jest sprawdzenie niektórych wzorce !

Też możesz polubić