Jak wybrać obudowę komputera?

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, jeśli planujesz kupić nową obudowę komputera? Nie obawiaj się, ponieważ ten prosty przewodnik wyjaśni wszystko, co musisz wiedzieć.

Za pomocąSamuel Stewart 8 stycznia 2022 Szafka na komputer

Sprawa jest czymś, co łatwo przeoczyć w procesie budowania komputer do gier , a to nie tylko estetyka. Format obudowy określi rodzaj i rozmiar komponentów, które do niej wejdą, a także wpłynie na wydajność chłodzenia konstrukcji.

To powiedziawszy, wybór sprawy nie sprowadza się do tego, który na pierwszy rzut oka wygląda najlepiej, a w tym artykule przyjrzymy się uważnie wszystkim rzeczom, o których należy pamiętać przy wyborze obudowa na komputer .

Spis treściPokazywać

Rozmiar i współczynnik kształtu

Rozmiary obudowy komputera

Jak zapewne zgadłeś, rozmiar jest jednym z najważniejszych aspektów obudowy komputera. Oczywiście dokładne wymiary będą się nieuchronnie różnić, ale przypadki są zwykle pogrupowane w następujące cztery kategorie: mała obudowa, miniwieża, średnia wieża i Pełna wieża .

Rozmiar obudowy określi format i liczbę komponentów, które mogą do niej wejść, ale głównym z nich jest płyta główna.

Rozmiar Mała obudowaMiniwieżaWieża środkowaPełna wieża
Współczynnik kształtu płyty głównej Mini-ITX

Mini-ITX

MicroATX

Mini-ITX

MicroATX

ATX

Mini-ITX

MicroATX

ATX

EATX

Wymiary płyty głównej 6,7 cala x 6,7 cala

6,7 cala x 6,7 cala

9,6 cala x 9,6 cala

6,7 cala x 6,7 cala

9,6 cala x 9,6 cala

12 cali x 9,6 cala

6,7 cala x 6,7 cala

9,6 cala x 9,6 cala

12 cali x 9,6 cala

12 cali x 13 cali

Jak widać z powyższej tabeli, mniejsze obudowy pasują do mniejszych płyt głównych, choć niekoniecznie zawsze jest to prawdą. Na przykład istnieją obudowy Mid Tower, które są zaprojektowane tak, aby pasowały do ​​płyt głównych EATX, więc nadal istnieją obudowy, które mogą obsługiwać większe płyty główne.

I nie chodzi tylko o płyty główne – na procesor graficzny i chłodzenie procesora ma również wpływ rozmiar obudowy, chociaż nie ma ustalonego standardu, jak w przypadku formatów płyt głównych.

Jak wybrać obudowę komputera?

Jeśli chodzi o procesor graficzny, najważniejszym czynnikiem jest długość, ale nie należy również pomijać wysokości, ponieważ wiele nowoczesnych procesorów graficznych używa nieporęcznych chłodnic. W przypadku chłodnic procesora wysokość jest najważniejsza, ponieważ duże chłodnice typu tower mogą nie mieścić się w kompaktowej obudowie.

A jeśli chodzi o chłodzenie procesora cieczą, obudowa powinna mieć odpowiednią obsługę radiatora, ale o tym poniżej.

Jeśli chodzi o inne komponenty, takie jak pamięć RAM, dysk SSD, dysk twardy lub napęd optyczny, rozmiar nie stanowi problemu, ale każdego elementu jest tylko tyle, ile można zmieścić w obudowie. Kieszenie na napędy 5,25″ są zarezerwowane dla napędów optycznych, 3,5″ na dyski twarde, a 2,5″ na dyski SSD SATA.

Tymczasem maksymalna obsługiwana liczba modułów RAM jest ograniczona tylko przez płytę główną.

Wreszcie, większość przypadków używa standardowych zasilaczy ATX, ale bardziej kompaktowe SFX nie są rzadkością, jeśli chodzi o obudowy o małych rozmiarach. Istnieją również inne formaty zasilaczy, ale raczej nie spotkasz ich, dopóki pozostaniesz w sferze komputerów stacjonarnych.

Wieża środkowa a pełna wieża

Biorąc to wszystko pod uwagę, standardowe obudowy ATX Mid Tower są zwykle najlepszym wyborem, ponieważ oferują wystarczająco dużo miejsca do pracy, co oznacza, że ​​nie tylko nie będziesz musiał się martwić o wszystko, co zmieści się w środku, ale także łatwiej będzie Ci ustawić czas sprzątanie i sprzątanie wszystkiego.

Obudowy Full Tower są zazwyczaj drogie, więc są naprawdę tego warte, jeśli chcesz w pełni wykorzystać dodatkową przestrzeń wewnętrzną. W przeciwieństwie do Mini Tower i Small

Obudowy Form Factor sprawiają, że są one przenośne i ładnie wyglądające, ale są trudniejsze w zarządzaniu, nie wszystkie komponenty będą pasować, a chłodzenie nie będzie tak ciche i wydajne, jak w przypadku innych, bardziej przestronnych obudów.

Modułowość i opcje

Rozmiary obudowy komputera

Modularność staje się obecnie coraz bardziej popularna, a przypadki nie różnią się od siebie. Możliwość dodawania i usuwania części, takich jak tace, osłony, mocowania itp., zapewnia skrzynce pewien stopień elastyczności, która może zapewnić użytkownikowi dodatkową możliwość dostosowania.

Nadmierna modułowość może być dla większości przesadą, ale jeśli opcje są tym, czego szukasz, dobrym pomysłem byłoby sprawdzenie, co jest dostępne na rynku, zanim zdecydujesz się na ciasną konstrukcję standardowych obudów niemodułowych.

Wybór obudowy komputera

Większość obudów jest dostarczana z podstawowym zestawem wbudowanych elementów sterujących i portów, takich jak kilka portów USB 3.0 z przodu, a także gniazda słuchawkowe i mikrofonowe.

Możesz jednak wyjść daleko poza to, korzystając z arsenału portów, a także opcji wygody, takich jak panele LCD monitorujące ciepło, które pokazują temperaturę określonych komponentów, kontrolery wentylatorów, regulatory głośności, zegary, kontrolery oświetlenia i tak dalej.

Obudowy dźwiękoszczelne są również bardzo popularne, szczególnie w przypadku konfiguracji z najwyższej półki, w których jednocześnie działa wielu wentylatorów. Na początku możesz nie mieć nic przeciwko, ale kakofonia warczących wentylatorów i dysków twardych może bardzo szybko rozpraszać.

zasilacz

Wybór obudowy komputera

Istnieją przypadki, które są dostarczane razem z zasilaczem, ale chociaż może być kuszące, aby kupić jeden taki przypadek i zaoszczędzić kilka dolarów na zasilaczu, może to nie być dobry pomysł.

Zasilacz jest jednym z podstawowych elementów każdego komputera, a jeśli inwestujesz poważną kwotę pieniędzy w konfiguracja gier , upewnij się, że masz odpowiedni zasilacz.

Zasadniczo będziesz potrzebować zasilacza pochodzącego od niezawodnego producenta i oferującego wystarczającą moc dla obecnej wersji, pozostawiając jednocześnie miejsce na potencjalną przyszłą rozbudowę. Oczywiście są też inne rzeczy, o których należy pamiętać, a więcej na ten temat możesz przeczytać w: Ten artykuł .

Najważniejsze, jeśli chodzi o pakiety zasilaczy, to: zwykle nie są tego warte. Ale oczywiście, jeśli patrzysz na obudowę, która Ci się podoba i jest wyposażona w zasilacz, który jest niezawodny i dobrze pasuje do Twoich potrzeb, równie dobrze możesz go zdobyć.

Chłodzenie

Rodzaje obudów komputerowych

Jak wspomnieliśmy wcześniej, chłodzenie jest istotnym czynnikiem, o którym należy pamiętać w przypadku obudów i nie jest to coś, co należy przeoczyć.

Pytania, które musisz tutaj zadać, to:

  1. Czy obudowa ma dobry przepływ powietrza?
  2. Ile ma uchwytów wentylatorów?
  3. Ile ma mocowań chłodnicy?

Przepływ powietrza to pierwsza i prawdopodobnie najważniejsza rzecz. Jeśli obudowa ma dobry przepływ powietrza, oznacza to, że komputer będzie działał ciszej, rozpraszanie ciepła będzie bardziej wydajne, a komputer będzie również odrobinę bardziej energooszczędny.

Jednak nawet przypadki z najlepszym przepływem powietrza wymagają wzmocnienia, które wentylatory na obudowie dostarczać. Nawet jeden lub dwa wentylatory obudowy mogą sprawić, że komputer będzie chłodniejszy i cichszy, a liczba (a także rozmiar) obsługiwanych wentylatorów różni się w zależności od rozmiaru obudowy.

Mniejsze obudowy będą miały mniej wentylatorów i generalnie będą trzymać się rozwiązań 120 mm i 240 mm, podczas gdy większe obudowy będą miały dodatkowe mocowania i będą obsługiwać jeszcze większe wentylatory.

Wreszcie mamy grzejniki, które są integralną częścią każdego układu chłodzenia cieczą. Podobnie jak w przypadku wentylatorów, większe obudowy będą obsługiwać większe grzejniki i będą miały więcej mocowań grzejników, co pozwoli na bardziej ekspansywną konfigurację chłodzenia cieczą.

Jakość i cena wykonania!

Porównanie wielkości obudowy komputera

Oczywiście nie możemy mówić o żadnej części komputera bez dotykania ceny. Sprawa jest czymś, na czym ludzie zwykle będą chcieli zaoszczędzić, zwłaszcza jeśli szczypią grosze lub starają się uzyskać najlepsze komponenty, jakie mogą za swoje pieniądze.

Dla wielu ma to sens, ale czy warto? Jeśli jesteś graczem zorientowanym na wydajność, prawdopodobnie nie będziesz dbał o estetykę, ale czy chcesz, aby twój sprzęt do gier utknął w taniej, brzydkiej plastikowej obudowie?

Poza tym należy również wziąć pod uwagę chłodzenie, a obudowy o wyższej jakości oferują również lepszy przepływ powietrza, a także kilka wygodnych dodatkowych funkcji, takich jak łatwiejsze zarządzanie kablami.

Rozmiary obudów komputerowych

Co ważniejsze, przejście z obudowy szkieletowej do przyzwoitej nie zajmuje dużo pieniędzy, a kilka dodatkowych dolców, które zainwestujesz w nieco droższą skrzynkę, opłaciłoby się. Otrzymasz lepiej wyglądającą, wyższej jakości obudowę, która prawdopodobnie ma lepszy przepływ powietrza i kilka dodatkowych funkcji.

Estetyka

Komputer do gier Tigerdirect

Zabudowa komputerów PC stała się już nie tylko kwestią praktyczną, ale także estetyczną, dlatego design jest ważniejszy niż kiedykolwiek w świecie obudów komputerowych. W dzisiejszych czasach obudowy wykorzystują coraz więcej szkła.

Oczywiście, osobiste preferencje odgrywają tutaj dużą rolę, ponieważ nie każdy będzie skłaniał się ku określonemu stylowi, bez względu na to, jak popularny może być.

Niektórzy lubią szkło ze względu na to, jak dobrze pasuje do oświetlenia RGB, niektórzy wolą czyste i skromne, matowe czarne obudowy, podczas gdy inni bardzo doceniają agresywny i kanciasty design, który stał się nieco synonimem gier.

Tylko Ty możesz zdecydować, jaki rodzaj obudowy uważasz za estetyczny lub czy w ogóle zależy Ci na estetyce obudowy komputera.

Też możesz polubić