Jak wybrać odpowiedni procesor AMD Ryzen do swojego komputera?

Który procesor AMD Ryzen jest dla Ciebie najlepszy? Jeśli chcesz uzyskać ostateczną odpowiedź na to pytanie, musisz zapoznać się z tym przewodnikiem zakupu procesorów AMD Ryzen.

Za pomocąSamuel Stewart 2 lipca 2021 Jak wybrać procesor AMD Ryzen

Procesory AMD Ryzen są ulubionym wyborem graczy od kilku lat. W końcu ta linia procesorów oznaczała powrót AMD do formy i zapewniła bardzo potrzebną konkurencję dla serii Intel Core, oferując niższe ceny i wyższą liczbę rdzeni.

Jeśli więc chcesz kupić procesor Ryzen do swojej nowej wersji, czytaj dalej, ponieważ omówimy wszystkie ważne czynniki, o których powinieneś pamiętać przy wyborze odpowiedniego modelu Ryzen do nowego komputera.

Spis treściPokazywać

Jakie są procesory Ryzen?

Porównanie serii procesorów AMD Ryzen

Podobnie jak seria Intel Core, oferta Ryzen podzielona jest na następujące marki:

  • Ryzen 3 – niedrogie rozwiązania budżetowe
  • Ryzen 5 – rozwiązania ze średniej półki, które oferują dobrą jakość
  • Ryzen 7 – Droższe modele zorientowane na wydajność
  • Ryzen 9 – drogie procesory dla entuzjastów

Oprócz tych czterech jest jeszcze Ryzen Threadripper , chociaż te procesory są niezwykle drogie i przeznaczone dla profesjonalnych użytkowników, co czyni je kiepskim wyborem dla komputerów do gier.

To powiedziawszy, czym różnią się wyżej wymienione procesory Ryzen i jak się do siebie porównują? I co ważniejsze – który wybrać, jeśli budujesz komputer do gier?

Związane z: AMD Ryzen kontra Intel — którą markę procesorów wybrać do gier

Liczba rdzeni i wątków

AMD Ryzen Threadripper 3990X

AMD Ryzen Threadripper 3990X ma 64 rdzenie i 128 wątków, ale zdecydowanie nie potrzebujesz ich tak wielu.

Jak wspomniano we wstępie, jedną z głównych zalet oferowanych przez procesory Ryzen była liczba rdzeni i wątków, ponieważ były one znacznie wyższe niż te, które można uzyskać w przypadku modeli Intel Core w podobnych cenach, chociaż Intel w końcu to nadrobił. szacunek, gdy ich 10tenWprowadzono procesory rdzeniowe generacji.

A co daje wysoka liczba rdzeni/wątków?

Głównie, im więcej rdzeni ma procesor, tym więcej zadań może obsłużyć jednocześnie . Oczywiście może to poprawić ogólną wydajność komputera, ale coraz więcej gier jest teraz zoptymalizowanych pod kątem wykorzystania wielu rdzeni procesora, więc liczba rdzeni jest teraz ważniejsza dla gier niż kilka lat temu.

Co więcej, w ostatnich latach wielowątkowość również stała się głównym nurtem, umożliwia jednemu rdzeniowi procesora obsługę dwóch zadań jednocześnie w razie potrzeby, skutecznie podwajając możliwości wielozadaniowości procesora. Obecnie wszystkie najnowsze procesory do gier, zarówno AMD, jak i Intel, są wyposażone w tę funkcję.

Jeśli weźmiemy pod uwagę najnowsze stacjonarne procesory Ryzen 3000 i Ryzen 5000, modele Ryzen 3 są wyposażone w 4 rdzenie i 8 wątków, Ryzen 5 mają 6 rdzeni i 12 wątków, Ryzen 7 oferuje 8 rdzeni i 16 wątków, a jednocześnie Modele Ryzen 9 są dostarczane z 12 rdzeniami, 24 wątkami lub 16 rdzeniami i 32 wątkami, w zależności od konkretnego modelu.

Związane z: Najlepsze procesory AMD Ryzen (2022 recenzje)

Teraz prawdziwe pytanie brzmi: ile rdzeni i wątków faktycznie potrzebujesz?

Cóż, trudno jest uogólniać na ten temat, ponieważ wymagania sprzętowe i optymalizacja oprogramowania nieuchronnie będą się różnić w zależności od gry, ale ogólny konsensus jest taki, że 6-rdzeniowy procesor jest obecnie idealnym wyborem do gier w 2022 roku.

To prawda, czterordzeniowe procesory nadal będą go ograniczać, zwłaszcza jeśli masz napięty budżet. Jednak wraz ze wzrostem liczby rdzeni i wątków czterordzeniowy procesor nie byłby tak odporny na przyszłość, a nowsze gry będą prawdopodobnie zoptymalizowane, aby działały lepiej z większą liczbą rdzeni.

Tymczasem 8-rdzeniowy procesor wydaje się na razie przesadą, chyba że otrzymujesz bardzo wydajny procesor graficzny lub zamierzasz używać oprogramowania obciążającego procesor, które może skorzystać z większej liczby rdzeni i wątków. To powiedziawszy, 12- i 16-rdzeniowe modele Ryzen 9 mają znacznie większą moc obliczeniową niż to, czego wymaga nowoczesny komputer do gier, więc tak jak wcześniej, są naprawdę warte tylko dla profesjonalnych użytkowników.

Prędkości zegara i podkręcanie

Procesor AMD

Następnie pojawia się kwestia szybkości zegara. Zwykle wyrażane w gigaherc , taktowanie procesora wskazuje, ile operacji może wykonać pojedynczy rdzeń w ciągu sekundy, więc wyższa jest zawsze lepsza, chociaż wyższe częstotliwości taktowania oznaczają, że procesor będzie generował więcej ciepła.

Jeśli chodzi o gry, szybkość zegara i wydajność pojedynczego rdzenia są zwykle ważniejsze niż liczba rdzeni/wątków, dlatego procesory Intela mają nieco przewagę nad AMD, jeśli chodzi o surową wydajność w grach.

W tym miejscu nieuchronnie dochodzimy do kwestii podkręcania: przesuwając prędkość zegara procesora poza standardowe ustawienia i uzyskując dodatkową wydajność w tym procesie.

Chociaż tylko te procesory Intel Core, które są oznaczone literą K na końcu numeru modelu, można przetaktować, przetaktowanie jest łatwo dostępne we wszystkich modelach Ryzen.

Pozostaje jednak pytanie: czy powinno Cię obchodzić podkręcanie procesora Ryzen?

W większości przypadków podkręcanie jest grą dla entuzjastów sprzętu i przemawia do ludzi, którzy lubią proces poprawiania ustawień procesora, aby zobaczyć, ile dodatkowej wydajności mogą uzyskać bez jego awarii.

Zwiększenie wydajności w grze, które można uzyskać, podkręcając przeciętny procesor do gier, naprawdę nie jest aż tak zauważalne i naprawdę nie jest tego warte, jeśli szczypiesz grosze lub próbujesz uzyskać najlepszą wartość za swoje pieniądze, jaką możesz, ponieważ musiałbyś też wydać więcej na chłodnica na rynku wtórnym jeśli naprawdę chcesz maksymalnie wykorzystać procesor.

Pamięć podręczna

Procesor procesora

Następnie jest inny wpis w arkuszu specyfikacji procesora, który możesz zauważyć - pamięć podręczna. Czym jest pamięć podręczna i czy jest ważna w grach?

Zasadniczo pamięć podręczna obejmuje stosunkowo mała ilość pamięci używanej przez procesor do przechowywania ważnych danych, do których może być potrzebny szybki dostęp . I chociaż oczywiście pomaga to w ogólnej wydajności i stabilności, nie jest to coś, co robi bardzo zauważalną różnicę w grach, zwłaszcza że wszystkie najnowsze procesory Ryzen i tak mają podobne rozmiary pamięci podręcznej.

Procesor a APU

Radeon RX Vega

Teraz zauważysz, że oferta Ryzen obejmuje zarówno procesory, jak i APU. Podczas gdy CPU oznacza jednostkę centralną, APU oznacza przyspieszona jednostka przetwarzania , więc czym różnią się te dwa typy procesorów?

Cóż, zasadniczo, APU to tylko termin marketingowy wprowadzony przez AMD na początku 2010 roku w celu opisania procesorów wyposażonych w rdzenie CPU i GPU na jednej matrycy, eliminując w ten sposób potrzebę dyskretna karta graficzna w niektórych komputerach.

Nie trzeba dodawać, że APU świetnie nadają się do komputerów, które nie są przeznaczone do żadnych nadmiernie wymagających zadań, ale czy nadają się do gier?

Właściwie są. To jest, niektórzy z nich są , jeśli masz naprawdę napięty budżet i nie masz nic przeciwko graniu w gry w niższej rozdzielczości i/lub na niższych ustawieniach. Jeśli tak jest, to wyposażone w Vegę APU Ryzen to raczej dobre okazje, jak widać na poniższym filmie.

Athlon 3000G kontra Ryzen 3 3200G kontra Ryzen 5 3400G — test 12 gier Nie można załadować wideo, ponieważ JavaScript jest wyłączony: Athlon 3000G vs Ryzen 3 3200G vs Ryzen 5 3400G – Test 12 gier (https://www.youtube.com/watch?v=hI57h9HjOpU)

To prawda, chociaż są to jedne z najlepszych zintegrowana karta graficzna widziane do tej pory, nadal nie mogą się równać z tym, co potrafią nawet niektóre z najsłabszych współczesnych dedykowanych procesorów graficznych.

Co więcej, te APU oferują znacznie mniejszą moc obliczeniową i są bardziej skłonne do ograniczania większości procesorów graficznych, więc nie są dobrym wyborem, jeśli faktycznie zamierzasz używać dedykowanej karty graficznej.

Oznaczenia literowe

AMD Ryzen

Podobnie jak niektóre modele Core firmy Intel, niektóre procesory AMD Ryzen mają określone oznaczenia literowe na końcu numeru modelu procesora. Jakie więc oznaczenia ma AMD i co one oznaczają?

Dwa najczęściej spotykane oznaczenia liter to:

    X– Wskazuje, że procesor ma wyższe taktowanie doładowania i oferuje lepszą wydajność podkręcania, chociaż jak wspomniano wcześniej, wszystkie procesory Ryzen są odblokowaneG– Wskazuje, że procesor jest APU

Jest jednak kilka innych oznaczeń, których tak naprawdę nie zobaczysz często:

    Z– Do tej pory używane tylko z dwoma procesorami, Ryzen 5 1600 AF i Ryzen 3 1200 AF, które są oparte na architekturze Zen+ i zostały wydane jako opcje budżetowe 12 nmE/GE– Używany do wskazania, że ​​procesor/APU jest bardziej energooszczędnyXT– Do tej pory używane tylko w trzech zaktualizowanych procesorach (Ryzen 5 3600XT, Ryzen 7 3800XT i Ryzen 9 3900XT), aby wskazać niewielki wzrost taktowania boost i wydajność przetaktowywania, co odróżnia je od poprzedników

Gniazdo i chipset

AMD Ryzen z bliska

Kupując nowy procesor, kompatybilność jest jednym z kluczowych czynników, o których warto pamiętać, i na szczęście AMD radzi sobie znacznie lepiej niż Intel w tym dziale w ciągu ostatnich kilku lat.

Mianowicie, wszystkie procesory Ryzen (z wyjątkiem modeli Threadripper) korzystają ze standardu Gniazdo AM4 , więc nie musisz się martwić o to, które gniazdo lub jaką wersję gniazda potrzebujesz.

Jednak nie wszystkie chipsety obsługują wszystkie procesory, więc nadal musisz upewnić się, że procesor, który zamierzasz uzyskać, jest zgodny z chipsetem płyty głównej i możesz zobaczyć listę chipsetów AM4 tutaj .

Jaką generację procesora powinieneś otrzymać?

Mapa procesorów AMD

Z roku na rok pojawiają się nowe procesory i często kuszące jest, aby po prostu wybrać najnowsze i najlepsze przy zakupie nowego komponentu. Ale czy naprawdę potrzebujesz najnowszej technologii, czy możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, wybierając starszy procesor?

Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie najnowszych procesorów, ponieważ ceny starszych procesorów rzadko spadają na tyle nisko, aby oszczędności były naprawdę tego warte. Raczej mogą faktycznie wzrosnąć, ponieważ zapotrzebowanie na te starsze procesory nadal istnieje i nie są produkowane żadne nowe.

To prawda, że ​​nadal możesz złapać dobrą ofertę na procesorze ostatniej generacji, ale jeśli naprawdę chcesz zaoszczędzić pieniądze, najlepszym rozwiązaniem byłoby użycie procesora, a nie nowego. Oczywiście, kupowanie używanych komponentów zawsze wiąże się z ryzykiem, ale pod tym względem procesory zaliczają się do bezpieczniejszych komponentów.

Czy mogę kupić używany procesor? | Zapytaj eksperta komputerowego Nie można załadować wideo, ponieważ JavaScript jest wyłączony: Czy mogę kupić używany procesor? | Zapytaj eksperta komputerowego (https://www.youtube.com/watch?v=ogb7zYm6r5A)

O ile kierujesz się zdrowym rozsądkiem i pamiętasz o zwykłych czynnikach, na które powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie używanego sprzętu, tj. czy sprzedawca ma dobre recenzje, czy zatrzymał pudełko i dokumentację, czy wydaje się, że wie, co o których mówią, itp., powinno być dobrze.

Każda kolejna generacja Ryzena oferuje stosunkowo niewielki wzrost wydajności w porównaniu z poprzednią, ale te luki w wydajności stają się bardziej zauważalne w miarę upływu czasu i porównując procesory z bardziej oddalonych generacji.

Tak więc, jeśli jesteś na granicy, powiedzmy Ryzen 5 3600X i Ryzen 5 5600X, ten pierwszy może być dobrą inwestycją, jeśli możesz go złapać ze zniżką lub kupujesz używany. Nie zalecamy jednak kupowania modelu Ryzen 2000 lub starszego, chyba że naprawdę szczypiesz grosze i kupujesz używany procesor.

Czy to dobry moment na zakup nowego procesora Ryzen?

Seria AMD Ryzen 4000

Na koniec jest jeszcze jedno pytanie, na które należy odpowiedzieć — czy teraz jest dobry moment na uaktualnienie do Ryzena?

Cóż, może tak nie być, ponieważ AMD przejdzie na nowe gniazdo AM5 wraz z modelami Ryzen 6000, które mają pojawić się na początku 2022 roku, co oznacza, że ​​modele Ryzen 5000 są ostatnimi, które wykorzystują AM4.

To powiedziawszy, jeśli chcesz zabezpieczyć swój komputer przed przyszłością i chcesz, aby był otwarty na potencjalną modernizację za kilka lat, dobrym pomysłem może być poczekanie na linię Ryzen 6000 i gniazdo AM5, zwłaszcza, że ​​są teraz dość blisko.

Oczywiście, jeśli natychmiast potrzebujesz nowego komputera i nie lubisz planować zbyt daleko w przyszłość, teraz jest dobry czas na aktualizację.

Poza tym, jak pokazały zarówno Intel, jak i AMD, to, że płyta główna korzysta z konkretnego gniazda, nie oznacza, że ​​będzie obsługiwać procesory, które pojawią się trzy lata później, nawet jeśli używają tego samego gniazda, ponieważ chipsety są również czynnikiem, gdy chodzi o kompatybilność procesora/płyty głównej.

Wniosek

AMD Zen 3

Biorąc wszystko pod uwagę, jaki procesor Ryzen powinieneś kupić?

Jak wspomniano wcześniej w artykule, powiedzielibyśmy, że a Ryzen 5 Procesor byłby najlepszym wyborem dla większości graczy, ponieważ są one stosunkowo niedrogie i nie będą tak naprawdę wąskim gardłem, z wyjątkiem najpotężniejszych procesorów graficznych z wyższej półki w znaczącym stopniu.

To powiedziawszy, Ryzen 7 może być dobry, jeśli otrzymujesz drogi procesor graficzny i/lub chcesz czegoś bardziej przyszłościowego Ryzen 7 i Ryzen 9 są na ogół bardziej nastawione na profesjonalnych użytkowników niż przeciętny gracz.

Tymczasem, Ryzen 3 Procesory są dobre dla budżetowych komputerów do gier, chociaż nie są tak przyszłościowe, ani nie są dobrym dopasowaniem do mocniejszych procesorów graficznych.

Wreszcie, APU Ryzen są doskonałe, jeśli masz mało pieniędzy i musisz złożyć najtańszy komputer do gier, jaki możesz. Alternatywnie, są one również świetne, jeśli grasz tylko w mniej wymagające gry, które tak naprawdę nie wymagają takiej mocy GPU, jaką można uzyskać z dyskretną kartą graficzną.

I pod względem generacji, jak wspomnieliśmy wcześniej, zwykle dobrym pomysłem jest po prostu przejście z najnowszą generacją, chyba że można znaleźć starszy model w wystarczająco niskiej cenie, która uzasadniałaby różnicę w wydajności.

I to są wszystkie najważniejsze czynniki, o których należy pamiętać przy wyborze odpowiedniego procesora Ryzen do swoich potrzeb!

Aby uzyskać bardziej szczegółowe porównanie niektórych z najlepszych dostępnych obecnie procesorów, zalecamy zapoznanie się z naszym wyborem najlepsze procesory do gier w 2022 roku, ponieważ na pewno znajdziesz coś, co odpowiada Twoim potrzebom!

Też możesz polubić