Przegląd węzła AKiTiO

Przetestowaliśmy obudowę AKiTiO Node GPU, jedną z najpopularniejszych obecnie zewnętrznych obudów GPU. Więc czy warto? Przeczytaj naszą recenzję, aby się dowiedzieć!

Za pomocąSamuel Stewart 3 stycznia 2022 Przegląd węzła AKiTiO

Dolna linia

Czy węzeł AKiTiO może być najlepszą zewnętrzną obudową GPU w 2020 roku?

Bardzo dobrze. Pozwala nawet starszym laptopom (w tym MacBookom) grać w nawet najbardziej wymagające gry.

4 Zobacz cenę

Zewnętrzne procesory graficzne to idealny sposób na przekształcenie zwykłego laptopa w komputer do gier. Są to po prostu kompaktowe obudowy, które zawierają tylko procesor graficzny i zasilacz, i łączą się z laptopem lub komputerem stacjonarnym za pośrednictwem szybkiego portu Thunderbolt.

Jedna z wyróżniających się zewnętrznych obudów GPU ma po prostu nazwę Węzeł i pochodzi od firmy o nazwie Akitio (stylizowany jako AKiTiO). Węzeł może nie jest najbardziej kompaktową obudową GPU, ale istnieje kilka powodów jego popularności, z których wszystkie rzucimy nieco światła w tym artykule.

Spis treściPokazywać

Specyfikacje

Materiał Metalowa blacha
Wymiary 16,85 × 5,71 × 8,94 cala (42,8 × 14,5 × 22,7 cm)
Waga 8 funtów (3,6 kg)
Obsługiwane wymiary GPU Pełna długość, pełna wysokość, podwójna szerokość
Interfejs GPU PCIe x16
Zasilacz 400W
Porty 1x Piorun 3
przegląd węzła akitio

Jak widać, Akitio Node jest prawie wielkości i wagi przeciętnej obudowy komputera Mini ITX. Jego rozmiar i wydajny zasilacz sprawiają, że jest kompatybilny z dosłownie każdym nowoczesnym procesorem graficznym i, miejmy nadzieję, również z nadchodzącymi procesorami graficznymi Turing/Ampere.

Podczas gdy sama karta graficzna łączy się przez standardowe gniazdo PCIe x16, sposób, w jaki Node łączy się z komputerem stacjonarnym lub laptopem, jest nieco bardziej niezwykły – Piorun 3 Port.

Jak zainstalować węzeł AKiTiO?

węzeł akitio

Akitio Node jest dość prosty w użyciu i instalacji.

  1. Węzeł wysuwa się, więc po prostu przytrzymaj go mocno i zacznij pchać od tyłu
  2. Wsuń kartę graficzną do gniazda PCIe
  3. W razie potrzeby podłącz złącze zasilania zasilacza do karty. Niektóre karty z niższej półki mogą działać przy mocy 75 W dostarczanej przez samo gniazdo PCIe, więc może to nie być konieczne.
  4. Zamknąć sprawę
  5. Podłącz obudowę do komputera przez Thunderbolt i podłącz GPU do zewnętrznego wyświetlacza przez HDMI lub DisplayPort .

I to wszystko, Twój przenośny procesor graficzny jest teraz gotowy do pracy!

Piorun 3

węzeł akitio egpu

Thunderbolt został opracowany we współpracy firm Intel i Apple i jest o krok bliżej stworzenia jednego, uniwersalnego portu, który może zrobić wszystko: przesyłać dane, wideo, dźwięk i zasilanie.

Obecnie trzecia wersja wykorzystuje port USB-C, złącze, które jest aktywnie wdrażane w coraz większej liczbie laptopów i płyt głównych we wszystkich przedziałach cenowych.

Niestety Thunderbolt 3 nie może przesyłać danych tak szybko, jak gniazdo PCIe x16, co oznacza, że ​​zewnętrzny procesor graficzny nieuchronnie będzie działał gorzej niż wewnętrzny. Różnica nie jest jednak zbyt duża, ponieważ nie zobaczysz spadku wydajności większego niż 10-20%, w zależności od procesora.

Zgodność z GPU

Jak wspomniano powyżej, węzeł jest wystarczająco duży, aby pomieścić dowolny procesor graficzny, a jego wewnętrzny zasilacz może zapewnić wystarczającą ilość energii, aby zasilić przeciętny komputer PC, nie mówiąc już o pojedynczym procesorze graficznym.

Co więcej, udowodniono, że zarówno karty Nvidia, jak i AMD działają bezbłędnie po zainstalowaniu w węźle.

Kompatybilność z PC

węzeł akito

Obsługa Thunderbolt 3 wciąż nie jest do końca mainstreamowa, dlatego ważne jest, aby sprawdzić, czy Twój komputer PC lub laptop obsługuje tę technologię. Pamiętaj, że tylko dlatego, że Twój komputer może mieć złącze USB-C, to nie oznacza, że ​​obsługuje Thunderbolt.

Łatwy sposób sprawdzenia, czy Twój komputer obsługuje Thunderbolt, jest następujący:

  1. Poszukaj logo Thunderbolt obok portu USB-C. Oznacza to, że płyta główna zdecydowanie obsługuje połączenie. Ale żeby być po bezpiecznej stronie, sprawdź również krok drugi.
  2. Sprawdź oficjalna lista obsługiwanych urządzeń .

Nawet wtedy zachęcamy do głębszego zagłębienia się w możliwości swojego laptopa, aby upewnić się, że Thunderbolt jest prawidłowo zaimplementowany. Często zdarza się, że producenci tanieją w integracji Thunderbolt, więc możesz mieć z nią gorsze wrażenia, mimo że jest ona obsługiwana.

Cena £

W tej chwili Akitio Node kosztuje około 300 USD u większości sprzedawców detalicznych. I tak, słyszymy cię – dlaczego pół obudowy komputera jest tak drogie?

Cóż, sprawcą jest Thunderbolt.

Jest to nie tylko stosunkowo nowa technologia i jako taka droga w produkcji, ale Intel wymaga również od każdej firmy, która z niej korzysta, uiszczenia wysokiej opłaty licencyjnej. W rezultacie widzimy trzycyfrową cenę, która jest przed nami dzisiaj. I to nawet nie liczy GPU w dzisiejszych czasach nadmiernie zawyżonych cen GPU.

Czy powinieneś to kupić?

tanie egpu

Wystarczy powiedzieć, że zewnętrzne obudowy GPU to produkt niszowy. Odwołują się do określonej grupy osób: tych, którzy nie mają komputerów stacjonarnych ani laptopów godnych grania, ale nadal chcą mieć możliwość grania w gry na maszynie, którą mają.

Ale niefortunna prawda jest taka, że ​​po prostu nie uważamy, aby węzeł Akitio (ani większość innych obudów eGPU w tej chwili) był wart swojej ceny.

najlepszy egpu

Spójrz na to w ten sposób: płacisz prawie cały komputer za samą obudowę i kartę graficzną, a nie uzyskasz nawet 100% wydajności tej karty graficznej.

Jedynym sposobem, w jaki zdobycie węzła można uznać za dobry ruch, jest posiadanie już potężnego laptopa, któremu brakuje jedynie przyzwoitego procesora graficznego. W końcu istnieje wiele laptopów, które są wyposażone w procesory i5, a nawet i7, ale opierają się całkowicie na zintegrowanej grafice.

Z drugiej strony, jeśli masz niedrogi laptop z procesorem i3 lub słabszym procesorem Intel lub dowolnym APU AMD, prawdopodobnie uzyskasz lepszą wydajność na podstawowym komputerze do gier, który mógłbyś z grubsza złożyć. cena samego węzła (z wyłączeniem GPU i monitora).

I wreszcie, szczególnie ważne jest rozważenie wąskich gardeł. Jeśli twój procesor jest zbyt słaby lub zbyt przestarzały, może nie być w stanie nadążyć za eGPU, z którym się łączysz. Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, to zdobyć obudowę za 300 USD i zainstalować w niej procesor graficzny o wartości 150 USD.

Wniosek

najtańszy zewnętrzny procesor graficzny

Ostatecznie mogliśmy polecić Akitio Node tylko właścicielom laptopów, którzy muszą zachować przenośność swoich urządzeń i którzy nie rozważają zbudowania komputera stacjonarnego jako opcji.

Nawet wtedy znajdujemy Gigabyte AORUS Gaming Box być lepszą inwestycją, głównie dlatego, że jest wyjątkowo kompaktowy i jest wyposażony w GPU (i to całkiem dobry), co pozwala pominąć szalone ceny GPU.

Czy Akitio Node to zły produkt? Zdecydowanie nie. Jest dobrze zbudowany i ma odpowiedni rozmiar, dzięki czemu jest przenośny i kompatybilny z dowolnym procesorem graficznym. Jednak łamacz transakcji nieuchronnie stanie się ceną.

To powiedziawszy, jeśli chodzi o inne przypadki eGPU, węzeł jest na szczycie. Podobnie jak Node, większość z nich jest dostarczana bez GPU, ale są jeszcze droższe . Tak więc, jeśli nie jesteś zainteresowany ofertą Gigabyte, to nie ma sprawy, która przedstawiałaby lepszą wartość.

Recenzja obudowy eGPU Akitio Node Thunderbolt 3 — Dodaj procesor graficzny do laptopa! Wersja demonstracyjna systemu Windows Nie można załadować wideo, ponieważ JavaScript jest wyłączony: Recenzja obudowy eGPU Akitio Node Thunderbolt 3 – Dodaj GPU do laptopa! Demo systemu Windows (https://www.youtube.com/watch?v=5CqyLtXaYf8)

Też możesz polubić