Renegat kontra Paragon – nawigacja w Mass Effect

Renegat kontra Paragon – nawigacja w Mass EffectMass Effect 3, prawdopodobnie najbardziej oczekiwana gra roku, właśnie została wydana i z pewnością wielu zagorzałych fanów serii będzie „chory” przez co najmniej tydzień. Oczywiście prawie każdy, kto zgarnął kopię z półki sklepowej lub pobrał ją z wygodnej kanapy, jest dobrze zorientowany w fabule, po ukończeniu przynajmniej jednego z dwóch poprzednich wpisów. Wiedząc o tym, programista BioWare wykonał świetną robotę, przenosząc twoje decyzje i wyniki zarówno Mass Effect 1, jak i 2 do tego epickiego wniosku.

Oczywiście, nasze decyzje rzadko były neutralne, a wielu wcześnie zdecydowało się podążać pewną ścieżką moralności lub grało w obie strony, aby doświadczyć każdej strony medalu. W przeciwieństwie do prawie każdej innej gry z systemem moralnym, gra końcowa komandora Sheparda zawsze wyłania się jako wybawca ludzkości, a nawet galaktyki. System nie jest oznaczony jako Zły i Dobry, ale raczej Renegat i Idealista. „Cele uświęcają środki” jest doskonale dopasowane do twojego doświadczenia i chociaż twoja misja kończy się tak samo w pierwszym i drugim tytule, mogła być obciążona poświęceniami i egoizmem lub współczuciem i życzliwością. Ale czy jedna ścieżka jest lepsza od drugiej?

W pierwszej grze Mass Effect wybory miały większy wpływ na twoje zestawy umiejętności, a rangi Uroku na ścieżce Idealisty dawały premie do pierwszej pomocy, maksymalnego zdrowia i krótszego czasu odnowienia mocy. Z drugiej strony, rangi Zastraszenia w Renegacie pomogły w odnowieniu broni i zadawaniu obrażeń, a także w regeneracji zdrowia. Po pewnym progu każdy odblokował również ekskluzywne zadanie, zachęcające do podążania obiema ścieżkami. Zakończenie miało mniej wspólnego z twoimi preferencjami moralnymi, ale raczej z twoimi wyborami ogólnymi, ale muzyka i tło przeciwko Shepardowi w końcowej scenie odzwierciedlały te wybory: nieskazitelnie niebieskawa planeta i ręce wolne od broni ze ścieżką Paragona lub czerwonawa mgławica i pewny chwyt karabinu szturmowego ze ścieżką Renegata.

Renegat kontra Paragon – nawigacja w Mass Effect

Rangi Uroku i Zastraszenia zostały zlikwidowane w Mass Effect 2, a wybory rozmów dla obu stron zależały od tego, jaki procent zbudowałeś w Idealnie lub Renegacie. Ponieważ druga gra była bardziej budowaniem zespołu niż epicką fabułą, w grę wchodziło dużo odgrywania ról, co sprawiało, że prawie każda decyzja była bardziej merytoryczna i porywająca. Dodano również przerwanie rozmowy, w zasadzie zatrzymanie akcji NPC poprzez okazanie litości lub napaść. Jeśli zostaną zarejestrowane na czas, te przerwania zazwyczaj dają dobrodziejstwo odpowiedniej ścieżce. To było imponujące, aby oglądać oba i zobaczyć, jak BioWare może tak płynnie stworzyć neutralną postać, a jednocześnie trafić w skrajności obu stron za pomocą tylko twojego wyboru konwersacji.

Ciekawym, powierzchownym dodatkiem do systemu moralności w Mass Effect 2 były blizny na twarzy Sheparda. Na początku gry twoja rekonstrukcja z Projektu Łazarz w placówce Cerberusa została przedwcześnie zatrzymana, w wyniku czego twoja tkanka nie mogła się całkowicie zagoić. Zostajesz poinformowany, że twoje moralne czyny wpłyną na proces zdrowienia. Więc jeśli podążyłeś ścieżką doskonałości, pod koniec gry twoja skóra była tak gładka jak pupa dziecka, ale jeśli zaryzykowałeś ścieżkę Renegata, blizny poszerzyły się i zaczerwieniły. Nawet twoje oczy świeciły na czerwono, co sprawiało, że wyglądałeś bardziej jak jeden z Terminatorów Skynetu niż cokolwiek innego. Podobnie jak w pierwszej grze, twoja droga na końcu nie zrobi nic, by powstrzymać Żniwiarzy przed inwazją na Ziemię w trzeciej części, ale może zadecydować, czy pozostaniesz w dobrych stosunkach z Cerberusem.

W Mass Effect 3 twoje wybory będą miały największy wpływ nie tylko na twoje relacje z załogą i różnymi rasami, ale także na losy ludzkości i galaktyki, które tym razem mogą drastycznie wpłynąć na finał. Bardzo mnie interesuje, jak postrzegana jest moja postać z Mass Effect i jak prawdziwe pozostają relacje z mojego pliku zapisu Mass Effect 2 (zwłaszcza w odniesieniu do Tali dla mnie).

Szczerze mówiąc, ponieważ BioWare wykonało tak niesamowitą robotę, tworząc relację między graczem a Shepardem, nie ma mowy, aby jedna strona mogła być postrzegana jako lepsza od drugiej, ponieważ każdy wybór jest osobisty, a każda osoba jest inna. Osiągnąłem maksimum dla mojego Idealnego Sheparda, ale nadal dokonałem kilku wyborów Renegata, tylko dlatego, że wydawały się być wyborem, którego dokonałbym, gdybym tam był. Nie grałem w Renegata przez cały czas, ale podobało mi się oglądanie wyborów Renegata przed ponownym wczytaniem gry.

Renegat kontra Paragon – nawigacja w Mass Effect

Jeśli lubisz swojego bohatera jako bezwzględnego twardziela, to oczywiście będziesz atakować i demoralizować przy każdej możliwej okazji. Przyznam, że ścieżka Renegata jest bardziej atrakcyjna, po prostu dlatego, że Pasterz Idealisty to nadużywany banał, ale moje osobiste sumienie zawsze wybierze małego faceta na moim ramieniu w białym stroju, a nie czerwonego.

Za pomocą
Sean Engemann
Współpracujący pisarz
@CardCanuck
Data: 8 marca 2012

*Poglądy wyrażone w tym artykule są wyłącznie opinią autora i nie wyrażają poglądów Cheat Code Central. W tym tygodniu to także czysta fikcja*