Znaczenie liter procesora Intel

Potrzebujesz nowego procesora, ale nie masz pewności co do wszystkich liter w oznaczeniach niektórych modeli? Oto szybkie i proste wyjaśnienie znaczenia liter procesorów Intel.

Za pomocąSamuel Stewart 10 stycznia 2022 Znaczenie liter procesora Intel

Jeśli budujesz komputer do gier, procesor może być jednym z bardziej onieśmielających komponentów do wyboru, zwłaszcza jeśli jesteś nowy w świecie sprzętu komputerowego.

Mierzenie wydajności procesora nie jest tak proste, jak w przypadku procesorów graficznych, a wszystkie liczby i różne oznaczenia mogą być co najmniej dość mylące.

Aby więc ułatwić sobie życie, ten artykuł wyjaśni schemat nazewnictwa procesorów Intel Core i, miejmy nadzieję, uprości zadanie znalezienia procesora, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom !

Spis treściPokazywać

Schemat nazewnictwa procesorów Intel Core

Imię An Intel Core Procesor składa się łącznie z sześciu segmentów:

  Nazwa firmy Nazwa marki Modyfikator marki Wskaźnik generacji Numer modelu Oznaczenie literowe na końcu

Nazwa firmy

Niewiele można powiedzieć o nazwie firmy — to Intel i wskazuje, że procesor został wyprodukowany przez firmę Intel.

Nazwa handlowa

Teraz Intel ma wiele marek w swoim wyborze procesorów, wszystkie zaprojektowane do różnych rzeczy. Aby wymienić najpopularniejsze z nich, z jakimi się dzisiaj spotkasz:

  Rdzeń, skierowany głównie do popularnych komputerów stacjonarnych, czy to komputerów do gier, czy stacji roboczych.Xeon, który obejmuje jedne z najpotężniejszych procesorów dostępnych obecnie na rynku o niezrównanej liczbie rdzeni i wątków, przeznaczone do silnie obciążonych stacji roboczych i serwerów.Pentium, niedrogie procesory, które są odpowiednie dla zwykłych użytkowników komputerów.Celeron,rozwiązania klasy podstawowej idealne dla osób o ograniczonym budżecie.Atom,energooszczędne procesory przeznaczone głównie dla urządzeń mobilnych.

Oprócz tych pięciu, Intel sprzedaje również VPU Movidius i mikrokontrolery Quark. W przeszłości mieli także wiele innych marek, które od tego czasu zostały wycofane.

Modyfikator marki

Intel Core i3 i5 oraz i7

Procesory Intel są dodatkowo rozróżniane według ich ogólnej wydajności i ceny. Jeśli chodzi o modele Intel Core, przekonasz się, że są one dalej podzielone na cztery kategorie:

  i3– Najbardziej przystępne cenowo modele Core, które są idealne do budżetowych komputerów do gier.i5– Procesory średniej klasy, które zazwyczaj najlepiej pasują do przeciętnego gracza.i7– Wysokiej klasy procesory, które doskonale nadają się zarówno do gier, jak i profesjonalnego oprogramowania mocno obciążającego procesor.i9– Procesory klasy entuzjastów, które zazwyczaj naprawdę warto kupić tylko do stacji roboczych.

Związane z: Intel Core i3 vs i5 do gier — który wybrać? Intel Core i5 vs i7 do gier — który wybrać? Intel Core i7 vs i9 do gier — który wybrać?

Wskaźnik generacji

Intel Core 11. generacji

Firma Intel zmieniła nazwę swoich logo na nowe procesory Intel Core 11. generacji

To kolejna dość prosta część nazwy procesora i wskazuje, do jakiej generacji należy procesor. Najnowsze procesory Intel do komputerów stacjonarnych należą do jedenaścietenPokolenie i to właśnie 11 w Intel Core i5- jedenaście 600K oznacza.

Ogólny, każda kolejna generacja procesora oferuje jakąś poprawę . Zwykle jest to tylko ogólny wzrost wydajności, ale nowsze generacje mogą również zawierać pewne nowe funkcje, których brakowało ich poprzednikom. Na przykład 11tenObsługa procesorów rdzeniowych generacji PCIe 4.0 , natomiast 10tenmodele generacji nie.

Numer modelu/SKU

Procesory Intel 9. generacji

Numer modelu/SKU zwykle składa się z 3 cyfr i chociaż jest to numer ogólny, który tak naprawdę nie mówi nic o specyfikacji procesora ani jego możliwościach, to jednak wskazać jego pozycję w hierarchii w pokoleniu, do którego należy.

Na przykład masz i3-10 100 , i5-10 600 , i7-10 700 i i9-10 900 , każdy procesor jest mocniejszy od poprzedniego. Tak więc modele oznaczone wyższymi numerami mają większą moc obliczeniową i mogą mieć dostęp do niektórych funkcji, których brakuje w tańszych alternatywach.

Jednakże, te liczby nie muszą nic znaczyć, jeśli porównujesz procesory z kilku generacji . Oznacza to, że najtańszy model i3 wydany w tym roku może z łatwością przewyższyć to, co kilka lat temu był topowym procesorem i7.

Oznaczenia literowe

Wreszcie dochodzimy do oznaczeń literowych, czyli sufiksów linii produktów. Znajdują się one na końcu nazwy procesora, za numerem modelu i zwykle podkreślają pewną cechę lub cechę, która odróżnia ten konkretny procesor od standardowego modelu, który jest dostarczany bez oznaczenia literowego.

Oznaczenia literowe, które znajdziesz w Intel procesory do komputerów stacjonarnych dzisiaj są:

  K– Najczęstsze oznaczenie, jakie napotkasz, kupując procesory do komputerów stacjonarnych. Wskazuje, że procesor ma odblokowany mnożnik i dlatego może być podkręcony swobodnie.F– Wskazuje, że procesor nie ma zintegrowana karta graficzna które zwykle znajdują się w procesorach Intela i dlatego wymagają dyskretna karta graficzna . Niektóre modele są również oznaczone KF , co oznacza, że ​​są odblokowane i nie mają zintegrowanej grafiki.

Jeśli chodzi o procesory mobilne , typowe oznaczenia, z którymi dzisiaj się spotkasz, to:

  W– Wskazuje model o niskim poborze mocy z niskim TDP .Y– Wskazuje model o bardzo niskim poborze mocy, który charakteryzuje się jeszcze niższym TDP niż modele noszące oznaczenie U.
 • T – Wskazuje na kolejny model o niskim poborze mocy, który skupia się na efektywności energetycznej nad wydajnością.
 • G1– G7 – Wskazuje poziom wydajności, jakiego można oczekiwać od zintegrowanego rozwiązania graficznego procesora.H– Wskazuje na wysokowydajny procesor. Modele oznaczone symbolem HK wskazują, że model jest zarówno wydajny, jak i podkręcany.

Związane z: Hierarchia procesorów 2022 — lista poziomów procesorów dla procesorów

Wniosek

Byłby to więc szybki przegląd schematu nazewnictwa procesorów Intel Core i oznaczeń liter, które napotkasz, kupując dzisiaj nowy procesor.

Powinniśmy zauważyć, że nie uwzględniliśmy niektórych oznaczeń literowych, które występowały tylko w niektórych starszych, wycofanych modelach, ale będziemy aktualizować artykuł na wypadek, gdyby któryś z nich powrócił lub jeśli firma Intel doda nowe oznaczenia do wymieszać w przyszłości.

Ponadto, jeśli kupujesz teraz nowy procesor, koniecznie sprawdź nasz wybór najlepsze procesory do gier 2022 . Znajdziesz tam dokładniejszy przewodnik i kilka procesorów, które mogą idealnie pasować do Twoich potrzeb.

Też możesz polubić